Yeni Geometrik Şekil: SCUTOID

Dünya üzerinde birçok geometrik şekil bulunmaktadır. Bu geometrik şekiller hayatımızı olağanüstü bir şekilde şekillendirmektedir. Öyle bulunduğumuz her ortamda, gittiğimiz her yerde ve gözümüzün gördüğü her şey, bu şekillerden oluşmaktadır. Kare, Üçgen, Dörtgen, Beşgen, Altıgen, Yedigen, Sekizgen… diye devam eden bu şekillere son zamanlarda bir yenisi eklenmiştir. Bu geometrik şeklin ismi Scutoıd’dir. 
Bu şekil küp veya küre gibi geometrik bir şekil de olsa bana soracak olursanız daha çok yamuk olarak oluşturulmuş bir prizmayı anımsatıyor. Her neye benzerse benzesin Scutoıd, bu zamana kadar hayatımızın her yerinde olmasına rağmen yeni keşfedilmiştir. Peki bu keşif, neden bu kadar uzun sürmüştür?
Squtoıd, kenarlarının eğik olmasından dolayı etrafımızda her ne kadar olsa da göremediğimiz bir şekildir. Bu geometrik şeklin de keşfi, işte bu yüzden bu kadar uzun sürmüştür. Aslında bu şekil, üstü altıgen, altı ise beşgen görünümünden dolayı ayırt edilememiş ve uzun süre ayrı ayrı şekillerde adlandırılmıştır. Peki bu şekil nerelerde görünüyor?
 
SCUTOID Nerelerde Görünmektedir?
Scutoid Şekli Nedir?
Aslında bu şekil, gittiğimiz her yerde, bulunduğumuz her noktada, uyurken, koşarken, yürürken ve hatta bu yazıyı okurken bile yanımızdadır. Scutoıd şekli vücudumuzun her yerini kaplamış olan “epitel doku hücreleri” içerisinde yer almaktadır. Bu doku derimiz dahil olmak üzere her yerimizde bulunmaktadır. Peki bu şekil ismini nereden aldı?
 
SCUTOID İsmi Nasıl ve Nereden Gelmiştir?
Scutoid Nasıl Oluşur?
Scutoıd yukarıda bahsettiğim gibi “epitel doku hücreleri” ile benzerliğinden dolayı oldukça ilgi çekmiştir. Hikayesi ise şu;
“Epitel doku hücreleri” üzerinde araştırma yapan bir grup biyolog, bu hücrelerin hiçbir şekil ile tam olarak örtüşmediğini gözlemlemişlerdir. Bu yüzden yukarıdan bakıldığında beşgene benzediği için bu şekli “beşgen prizma” olarak adlandırmışlardır. Ancak bir zaman sonra bu hücreler birbirini tamamladığında hiçbir şekle benzememeye başlamıştır. Sonrasında bu biyolog ekibi birçok matematikçiden yardım isteyip bu şeklin ne olduğunu öğrenmek istemişlerdir. Matematikçiler ise bu problemi soyut bir şekilde çözmek için bu şekle bir isim vermiştir. Bu şeklin ismi ise Scutoıd olmuştur. Daha sonra biyologların bazı böcekler üzerinde yaptığı araştırmalar sonrası, bu hücrelerin gerçekten Scutoıd adlı şekle benzediklerini fark etmiş ve bu şekli doğrulamışlardır.
Peki birleştiğinde sımsıkı, aynı zamanda ise çok esnek olan ve yaşayan ya da ölü herkesin vücudunda olan bu şeklin 21. yüzyılda keşfedilmesinin nedeni ne?
Bunun tek bir açıklaması olabilir. Bilim bir sonsuzdur, sonu bilinmeyen ve her geçen gün yeni şeyleri içine katan bir girdaptır. Bu da bilimin ne kadar üstün olduğunun kanıtıdır. O zaman nice Scutoıdlere!
 
 

Related posts